Czas pracy hodowcy cz 1

Czas pracy hodowcy cz 1

Zanim przejdę do budżetu hodowli, chciałabym poruszyć kwestie czasu pracy hodowcy.

Praca hodowcy jest bardzo trudna do zmierzenia, niezależnie od pory roku, dni tygodnia, świąt.

Rytm dnia jest zmienny a jednocześnie obwarowany pewną rutyną.

Mamy do wykonania cała game czynności, które muszą być wykonane, czy świeci słońce czy pada deszcz, czy jesteśmy po urodzinach u koleżanki, czy po Sylwestrze,  czy też z 40 stopniowa gorączką a nawet złamaną nogą.

Tu przypomina mi się sytuacja, pięknej domowej imprezy u nas w domu, kiedy po wszystkim goście dzielnie śpią, a my 5 rano wstajemy i musimy wypuścić psy, posprzątać itd.

Z drugiej strony, bycie hodowcą to cudowny czas obcowania z naturą, kiedy inni stoją w korku ja idę po łące z psami, lub pływaniem w rzece zaczynam dzień.

Zdecydowaną większość czasu spędzam na dworze, przy + 30 i przy – 30. Przyglądam się każdej porze roku, żyje bardziej uważnie, zachwycam się zielonymi drzewami i kolorami jesieni. Jestem tez zawsze znacznie bardziej opalona w wakacje niż jakikolwiek turysta na BahamaJ ale o plusach bycia hodowca na codzie przygotuje osobny wpis.

Jak podejść do czasu swojej pracy jako hodowca?

Organizacja  i planowanie to elementy stałe , jakie hodowca musi wprowadzić w swój rytm inaczej zapanuje haos.

W swoim planowaniu muszę i uwzględniam podział na obowiązki stałe podstawowe , dodatkowe oraz związane z miotem szczeniąt.

Dzięki planowaniu staram się aby jak najmniej rzeczy mnie zaskoczyło, a i tak często mamy tzw., ” gaszenie pożarów”.

Dziele swoje obowiązki na:

1.Obowiązki stałe podstawowe związane ze stadem psów dorosłych

– karmienie, sprzątanie, spacery, zakup w moim przypadku mięsa, porcjowanie, mrożenie, grooming długowłosych, podstawowe zabiegi pielęgnacyjne wszystkich, podstawowe wizyty weterynaryjne, szczepienie, przeglądy, badania w zależności od wieku psa i kondycji.

Oprócz podstawowych czynności, istnieje cała gama tych dodatkowych , które musimy wykonać aby hodowla działała i szła do przodu

2. Obowiązki dodatkowe

– szkolenie do wystaw, wystawy ( czasami to wyjazdy kilkudniowe), szkolenia w zakresie różnych sportów w których pies uczestniczy, lub dodatkowych zawodów.

– przygotowanie do wystaw psów długowłosych to zdecydowanie dłuższy czas , który musze uwzględnić w grafiku , grooming jednego psa potrafi zająć do 6 godzin.

– wizyty weterynaryjne , kiedy pies choruje, a ze psów w hodowli mamy więcej to i statystycznie częściej mamy takie nie planowane wizyty weterynaryjne, pies tez potrafi się przeziębić, złamać nogę i wiele wiele innych

-marketing, zdjęcia, uzupełnianie informacji na stronie internetowej dotyczące wystaw, życia hodowli, zawodów, treningów itd.

– korespondencja/rozmowy telefoniczne z właścicielami psów z naszej hodowli, odnośnie rozwoju, porady w zakresie żywienia, treningów, pielęgnacji. Jak i w sytuacjach kryzysowych nawet w środku nocy razem głowimy się nad podjętym leczeniem.

– przygotowywanie , usprawnianie wybiegów, ogrodzeń, placu zabaw dla szczeniąt.

– zabawa z psami, każdy z nich chce mieć czas tylko dla siebie ze swoim człowiekiem.

3. Obowiązki związane z miotem:

– tu ciśnie mi się na usta i klawiaturę jedna podstawowa czynność SPRZATANIE

Ale zanim zaczniemy sprzątać, te kilkadziesiąt kup dziennie, to mamy:

– bezsenne noce tuż przed porodem kiedy przyszła Mama, jeszcze nie wie czy rodzi, czy tez nie, w związku z tym i my nie wiemy , czy mamy o 23 iej wypić kawę czy bardziej melisę, siedzimy wpatrujemy się w naszą suczkę , która często po prostu smacznie wtedy śpi.

– sam poród, potrafi trwać kilkanaście godzin, na ten czas musimy przygotować zastępstwo i obsługę dla reszt stada w zakresie chociażby obowiązków podstawowych.

– pierwszy tydzień po porodzie, w rasach olbrzymich wiąże się z tym, ze koczujemy w kojcu z Mama i maluchami, na przemian pilnując by każdy z maluchów zjadł, jeżeli jest taka potrzeba dokarmiamy butelką, dokarmiamy Mamę, pilnujemy odpowiedniej temperatury oraz tego aby mama, która waży ponad 70 kg, przez sen nie postanowiła się zbyt gwałtownie przekręcić a tym samym nie zagniotła  maluszka.I każdy hodowca jest szczęśliwy, jeżeli w tym okresie nie mamy powikłań po porodzie.

To też tydzień, kiedy czasami również musimy wspomóc się pomocą z zewnątrz aby reszta stada dalej mogla mieć spełnione – obowiązki podstawowe.

– socjalizacja szczeniąt

– karmienie znacznie częściej niż dorosłych psów, co powoduje, ze nie jesteśmy wstanie wyjść do sklepu na dłużej niż 2 godziny

-szczepienie, wizyty weterynaryjne, dodatkowe badania

– częste rozmowy telefoniczne oraz korespondencja mailowa z potencjalnymi nowymi właścicielami

– zdjęcia , filmiki , które pokaża jak maluchy rosną

– przy organizacji sprzedaży za granice, organizacja transportu, śledzenie przepisów oraz wymogów w danym kraju, dodatkowa socjalizacja przygotowujaca psa do długiej podróży.

-Socjalizacja starszych szczeniąt, praca indywidualna do czasu wyjazdu do nowych domów.

Cdn….

Dodaj komentarz